czwartek, 26 czerwca 2014

Golec UOrkiestra - 15 lat minęło...
  Łukasz i Paweł Golcowie - mężczyźni nieprzeciętni, pozytywni, pełni muzyki, pasji i miłości do miejsca, z którego pochodzą. W 1999 roku stworzyli Golec UOrkiestra a w 2003r. Fundację Braci Golców.
Artyści wielkiego formatu, z których jesteśmy dumni, a do  tego… fantastycznie ubrani.:)  Niewielu jest artystów na polskim rynku muzycznym, którzy tak konsekwentnie budują swój wizerunek sceniczny. Muzyka, którą grają, styl ubioru, w którym występują, kultura Karpat i Beskidu, którą cały czas promują mogłoby wskazywać, że będzie się to podobać ludziom z regionu- a tu cała Polska szaleje i każdy na zawołanie zanuci parę hitów Golec UOrkiestra . W niesamowity sposób uczyniliście z małych rzeczy wielkie rzeczy.
Kiedy oglądam Golec UOrkiestra w telewizji, czy patrzę na fotografie z koncertów, widzę niesamowite połączenie męskiej mody formalnej z elementami czerpanymi z ludowego stroju góralskiego.

BR Wasze stylizacje sceniczne są niesamowite np. pięknie zestawiona marynarka z góralską koszulą na spinkę. Kto odpowiada za Wasz wizerunek sceniczny, czy to może Wasz własny koncept ?

Łukasz Golec: W naszych kreacjach scenicznych, staramy się zachować ducha i charakter naszej twórczości. To stanowi całość. Oczywiście w doborze ubrań eksperymentujemy i poszukujemy od 15 lat. Tak, jak zmieniają się nasze piosenki i kolejne płyty, tak zmienia się nasz wizerunek. Koncept jak najbardziej jest nasz, czasem lepszy, czasem gorszy, ale to przestrzeń, którą cały czas odkrywamy i tworzymy.

Paweł Golec: W natłoku muzycznych zobowiązań nie jesteśmy w stanie oddać się przygotowaniu ubiorów scenicznych, dlatego korzystamy z pomocy stylistów i projektantów. Wielkim odkryciem i inspiracją dla nas jest bielska projektantka, rodem z Białorusi, Natasha Pavluchenko. Znamy się i współpracujemy od prawie 10 lat. Dzięki jej doświadczeniu designerskiemu i pasji artystycznej (jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych) nabraliśmy nowego spojrzenia na ubiór sceniczny. 
P: Współpracujemy rownież z innymi projektantami jak: Ania Drabczyńska, czy Aga Pou i ze stylistami Anią Zeman czy Eweliną Wróblewską. Współpracując z nimi, za każdym razem staramy się przemycać swoje "klimaty" w postaci biżuterii góralskiej, emblematów czy innych elementów stroju. 
Ł: Nie zawsze nasza współpraca przebiega spokojnie... Naturalnie projektanci, chcą nieraz "narzucić nam swoją wizję". Lubimy nowości, ale zawsze mamy na uwadze komfort i przekonanie, że to co mam na sobie musi współgrać z muzyką i przede wszystkim z naszym temperamentem scenicznym. 
P: To, co nas najbardziej kręci w modzie, to łączenie nowoczesności z tradycją - dokładnie tak jak i w muzyce.
BR  Biała koszula to niesamowicie istotny element w stroju ludowym każdego regionu. Wyrażała ona szacunek i podkreślała godność górala. Z czym Wam się kojarzy ?

Ł: Z niedzielnym obiadem, świętami, uroczystościami, celebracją w gronie rodzinnym.
P: Z punktu widzenia historycznego, biała koszula ubierana była rzadko, od święta a tym samym szanowano, krochmalono i wybielano ją. Facet w białej koszuli budził szacunek.


BR Czy zdarza Wam się obecnie występować w kompletnym stroju góralskim, a jeśli tak, to przy jakich okazjach?

P: Najczęściej ubranie góralskie zakładamy podczas uroczystości rodzinnych jak chrzest, wesele, pogrzeb, zjazd rodzinny. Strój towarzyszy nam podczas bali góralskich i najczęściej podczas wydarzeń związanych z działalnością naszej Fundacji.


BR Widziałam spotkania Fundacji Braci Golec z dziećmi, które na warsztaty przychodziły ubrane odświętnie, po góralsku. Czy takie było założenia, aby dzieciom wpajać, że kultura to nie tylko muzyka, instrumenty, ale też ubiór czy język?  

P: Założenie stroju góralskiego na tego typu spotkania, jest czymś w pełni naturalnym. To coś oczywistego, bo gdzie jak gdzie, ale właśnie tam trzeba być po góralsku. To najlepsza metoda, aby wpajać młodym szacunek do regionu, do kultury i miejsca, z którego pochodzą. To nasze dziedzictwo, które charakteryzuje nas w świecie zglobalizowanym.

BR W całej Waszej oprawie graficznej widzę parzenicę. Czy to wasz ulubiony motyw góralski? Czy jest jakiś element stroju, który najbardziej lubicie eksponować?P: Akurat ta parzenica nie jest typową góralską parzenicą, ponieważ posiada głośnik. Jak wiadomo, motyw parzenicy przewija się w całej popkulturze często. Cóż, styl witkiewiczowski inspiruje od lat nie tylko nas. Motyw parzenicy pojawia się w różnych logach, haftach, wzornictwie. Akurat ten konkretny jest dziełem naszego starszego brata Rafała, absolwenta ASP i naszego grafika Mirka Sosny.
Ł: Elementem stroju, który nas niejednokrotnie inspirował były spinki góralskie. W swojej kolekcji mam ich trochę. Cześć kupiłem gotowych, ale większość została wykonana ręcznie na zamówienie.
P: Wszelkiego rodzaju zapięcia, klamry, ćwieki, grawerki, tłoczenia, kroje, pasy, opaski, są przez nas wykorzystane w różnych częściach marynarek, spodni, koszul czy nawet butów.

BR Na przestrzeni Waszej kariery muzycznej otrzymaliście mnóstwo nagród za świetną muzykę czy popularność. Mnie zachwyciły te, za propagowanie  kultury Waszej Małej Ojczyzny: 2012- Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  "za propagowanie i działanie na rzecz rozwoju kultury rodzimej”/…jedna z wielu.

Skąd bierzecie tyle energii, aby muzyką i kulturą góralską tak hojnie dzielić się z ludźmi?
Ł: Miłość do rodzimej kultury wyssaliśmy z mlekiem matki (śmiech) i to zobowiązuje.
Nasza mama zawsze udzielała się w lokalnych zespołach, grupach i organizacjach kulturalnych. I  to chyba odziedziczyliśmy po niej (śmiech).
P: A z drugiej strony tyle dostaliśmy od losu- dlaczego nie mielibyśmy się tym podzielić z innymi? Energię czerpiemy od publiczności. Sympatia i kredyt zaufania, jaki jesteśmy obdarzali od 15 lat - napędza nas do działania. Poza tym, czujemy się zobowiązani, aby zarażać młodych miłością do miejsca, z którego pochodzimy.

BR Czy to prawda, że w rodzinnej miejscowości Milówka macie swoje własne ciastka?

P: Mamy słabość do słodyczy- z resztą o tym śpiewamy w naszej piosence "Słodycze". Zainspirowaliśmy tym miejscowego cukiernika, właściciela cukierni "Szarotka", który wprowadził do swojego menu ciastka o nazwie Golcówki.

BR Minęło 15 lat od założenia zespołu. Na tę okoliczność zespół wydał piękny album z parzenicką okładką oczywiście.

 Czy po tych parunastu latach macie jeszcze jakieś marzenia i projekty do zrealizowania? 
 
Ł: Muzyka to nasza pasja, miłość i życie. To nieustanna podróż, odkrywanie, a zarazem wyzwanie. Dopóki starczy nam sił i inspiracji, dotąd chcielibyśmy tworzyć i zarażać innych pozytywnym działaniem jakie niesie muzyka. 
P: Ten rok był dla nas wyjątkowy. Z okazji jubileuszu ukazał się wspomniany już dwupłytowy album "The best of Golec UOrkiestra", na którym znajduje się 26 utworów, w tym znane utwory w odświeżonych wersjach, a także premierowe piosenki, w tym trzykrotnie obsypany nagrodami "Młody maj". Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że ten album to15 lat zamknięte w naszych piosenkach. Nadaliśmy im nowe życie, przy jednoczesnym zachowaniu żywiołowości i tego co charakteryzuje naszą twórczość, czyli niebanalnych tekstach oraz góralskiej energii. Album uzyskał statut złotej płyty.
Ł: A już przed nami kolejne wyzwanie. 06.07.2014r zapraszamy wszystkich czytelników bloga, na wyjątkowy, jubileuszowy koncert, który odbędzie się w naszej rodzinnej Milówce. Koncertowi będzie towarzyszyć wiele atrakcji, a jedną z nich będzie wystawa pt. "Nasze 15 lat"na której wystawione będą nagrody, pamiątki, trofea a także zdjęcia z różnych okresów naszej działalności. Będzie można zobaczyć na nich nasze kreacje sceniczne.
P: Przygotowujemy również wydawnictwo DVD pt. "Jasnogórskie kolędowanie" , które ukaże się jeszcze końcem roku. To materiał kolędowy zarejestrowany dla TV Polsat w zeszłym roku w Bazylice na Jasnej Górze. Polskie kolędy i góralskie pastorałki w bogatych, niebanalnych aranżacjach z towarzyszeniem chóru Gospel Rain, a wszystko w przepięknie odremontowanych wnętrzach Bazyliki. To płyta warta polecenia.
Ł: Planów mamy wiele, ale póki co nie starcza nam czasu, aby wszystko zrealizować w krótkim czasie.... Są jeszcze koncerty, trasa, próby itp..
P: Ale my to kochamy...na nudę nie ma czasu!;-))
 


BR Dziękując za rozmowę, życzę Wam wielu fantastycznych ludzi i miejsc, z których czerpać będziecie inspirację a dzielić muzyką i pogodą ducha:)

Polecam stronę internetową zespołu- jest naprawdę świetna:
golec.pl
fundacjabracigolec.pl
  
zdjęcia Roman Hryciów

czwartek, 19 czerwca 2014

Lato i mężczyzna Mens Summers Beachwear Trends

   Trendy w modzie męskiej obowiązują nie tylko na ulicy, czy w pracy, ale również na plaży.
Ci, którzy nieco dłużej przebywali w słonecznych miejscach świata, wiedzą, że życie towarzyskie toczy się także tam i niestety trzeba się odpowiednio prezentować. Panowie, jeżeli wasze kąpielówki mają więcej niż trzy lata, musicie zainwestować w nowy fason czy kolor spodenek plażowych.
Po wiosennych przygotowaniach do efektownej prezentacji swojej sylwetki na plaży:) /niektórzy planowali ćwiczenia tygodniami, ale nie wyszło, nie szkodzi/, możemy zaprezentować się w nowych, modnych kąpielówkach-resztę zrobi za nas słońce.
Poniżej parę propozycji, dotyczących męskiej mody plażowej w tym sezonie.

Proponuję Panom cztery grupy stylizacji:

Candy Man: 
mężczyzna, który lubi kolor i potrafi założyć kolorowe kąpielówki a na plażę, wybierze też kolorowe zestawy.
Motywy miłe dla oka to nadrukowane pejzaże czy zabawne druki i oczywiście intensywne kolory.

t-shirt-merlin.pl, long shorts Old Navy, bag Napapirji, cap Hilfiger, glasses Nike, watch Timex, slippers Aquaspeed, thermos Primus, equipment for swimming Cressi


Black nad White:
tego typu połączenie zawsze się sprawdza, polecam je Panom o ciemniejszych karnacjach.
Wzory szortów kąpielowych są proste w cięciach konstrukcyjnych i mają charakter sportowy.
Stylowe, włoskie połączenie.t-shirt, slippers, towel Adidas, shorts Boss, watch, ball Nike, backpack, glasses Oakley, equipment for swimming U S Divers


Stripes:
paseczki poprzeczne, podłużne, lampasy-wyglądają nowocześnie i sportowo, nawet z dodatkiem koloru.t-shirt Selected Homme, shorts H&M, bag Redskins, slippers Havaianas, badminton Wilson K Tour, radio tzs First Austria, hat Bugatti, suntan lotion Ambre Solaire


Neon:
w postaci akcentu, lamówki czy wstawki.
Bardzo nowoczesne i energetyczne.

W bermudach też można prezentować się atrakcyjnie:)
Typy spodenek i kąpielówek plażowych dla Panów:


Mężczyzna na plaży oprócz modnych kąpielówek nosi na sobie letni zapach.
Oto moje propozycje:Produkty prezentowane na stronie pochodzą z:
calzedonia.it
atlantic.pl
adidas.pl
arenainternational.com
speedo.com
hm.com
julipet.it 


Wszystkim, bez względu na typ kąpielówek, które mają na plaży, życzę słonecznych i ciepłych wakacji:)
Beata Rajczakpiątek, 13 czerwca 2014

Advertisement - New Vintage Way

  


  Cudownie jest żyć w czasach, kiedy reklama sięga po człowieka i jego osobowość.
Otóż, dobrze jest w reklamie mieć boskie ciało, ale jeszcze lepiej pełen interesującej pojemności mózg:)
Modelki, i modele muszą posiadać osobowość, a jak reklamodawca nie znajdzie wśród modeli, to sięga Bogu dzięki głębiej, po aktorów, niszowych muzyków, ludzi kultury tzw. wysokiej-po prostu reklamowa poezja.
Karl Lagerfeld znany jest z faktu, iż nie zatrudnia w swoich kampaniach reklamowych ludzi bez wyrazu, lecz artystów, którzy proponują nam nową jakość i wyznaczają estetyczną przyszłość w kulturze, nawet tej masowej.
Niedawno natknęłam się na gazetki reklamujące produkty i odzież firmy Marc O'Polo. Gazetka wydana na papierze gazetowym, nie magazynowym, wydana w formacie standardowej gazety, opisywała fantastyczne postacie showbiznesu. Wspaniały mężczyzna i wyśmienity aktor Jeff Bridges opowiada o swoich pasjach: muzyce i o życiu. Marc O'Polo łączy swoją kolekcję z ludźmi z pasją. Colin Donahue: surfer, designer, podróżnik czy Massimo Torrigiani: wydawca, intelektualista, wolny duch, osobowość. Takich mężczyzn chce ubierać Marc O'Polo.


 Jakiś czas temu firma Olsen wydała podobny katalog, w którym przedstawiła parę kobiet opowiadając o nich, ich zawodach czy zajęciach. Eureka- specjaliści od reklamy spojrzeli na użytkownika swoich produktów.
Estetyka wydawnictw tego typu idzie w kierunku vintage, zdjęcia, ich atmosfera, to podrapane, niedoświetlone lub prześwietlone fotki, niekiedy jakby zdobione komórką lub polaroidem. Szukamy nowych jakości estetycznych. Przestaliśmy-my konsumenci-chętnie patrzeć na wylizane, fotoszopowane, piękne reklamy, kompletnie oderwane od rzeczywistości zastanej.
Niedoskonałość staje się doskonała - lubię ten stan.


 


   Może moda na naturalność wzięła się z faktu, iż w dobie netu wszystko można sprawdzić, zweryfikować, skrytykować lub pochwalić. Przechodzimy z procesu dokładnego planowania reklamy do pozornych, niekontrolowanych emocji. Oczywiście pozostaje pytanie: ile osób, ile nocy przygotowywało te "totalnie naturalne" fotografie dziewczyny, której włosy potargał wiatr-tak wiało nad tym morzem.
Dior pokazuje chłopców retro.
Zara prezentuje mężczyznę z lat 60-tych-a la  The Beatles.
Paul Smith to mężczyzna trochę z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.
Wizerunek mężczyzny zyskuje na naturalności-broda, zarost albo odwrotnie: wystudiowany, przylizane włosy lub równo przycięta grzywka - za każdym razem proponowany wizerunek nawiązuje do przeszłości i  jest "sentymentalny".
Oczywiście to stylizacja dyktuje trendy, a za obrazem człowieka idzie charakter odzieży.
Patrzę i się przyglądam, jak szybko zmienia się nasze poczucie estetyki i niecierpliwie czekam, co będzie dalej. Co nowego zaproponują spece od reklamy i wizerunku. No bo przecież wszystko już było.
Jednak zawsze dzieje się nowe:)