sobota, 11 października 2014

Męska garderoba / Dodatki / Krawat

 
Formalna moda męska zmienia się i ewoluuje. Widać to w linii garniturów, proponowanych na dany sezon. Nie należy bagatelizować modnych w tym sezonie garniturów dwurzędowych oraz zapinanych na trzy guziki z nieco krótszą klapą. 
O tych nowościach będę jeszcze pisać.
Parę postów zamierzam poświęcić jednak na omówienie dodatków do męskiego stroju formalnego, które są obecnie szalenie istotne i zawsze, jak to bywa z niepozornymi akcentami mogą stylizację zbudować albo zepsuć.
W najbliższych postach znajdziesz informację na temat dodatków stroju męskiego takich jak:
1. Krawat
2. Mucha 
3. Poszetka
4. Butonierka
5. Szalik 
W tym poście będzie o krawacie:)
 



KRAWAT 
Dodatek spopularyzowany w modzie męskiej w XVIII wieku. Za genezę krawata przyjmuje się chusty noszone przez legionistów rzymskich na początku drugiego wieku p.n.e.. Chusty i fulary w XII w. dużo bardziej przypominały współczesne krawaty. Typowy krawat pochodzenie zawdzięcza chustce noszonej przez chorwackich żołnierzy, wiązanej przy szyi. Krawat przez ostatni czas był w niełasce, zapewne przez intensywnie wzorowane koszule męskie. Zgodnie z zasadą: co za dużo to nie zdrowo, nie powinno się  przesadzać z dodatkami czyli łączyć mocno wzorzystej koszuli z krawatem /chyba, że gładkim/. Jednak ostatnio krawat przeżywa renesans. Cieszę się, bo uwielbiam mężczyzn elegancko ubranych w dobrze dopasowanym kołnierzu do twarzy i prawidłowo wywiązanym krawacie. O tym, że stanowi on całość z kołnierzem koszuli już pisałam w poście, do którego link tutaj

Krawaty wzorniczo możemy podzielić na parę grup:

GŁADKIE- doskonale zdają egzamin w świecie biznesu i polityki. Nie mówią, za dużo o właścicielu, pasują praktycznie do każdej okazji. Koniecznie muszą dość mocno kontrastować z koszulą, ponieważ niewyraźny kolor krawata to sygnał, że właściciel nie posiada charakteru.
Krawaty jednobarwne nadają się do biura /granat, ciemna szarość, bordo/ i na weekend /terakota, oliwka zieleń butelkowa/.
PASKI: trzeba uważać, aby nie przedobrzyć, skośne pasy to klasyka, ale nie powinny być one za mocno kontrastowe i zbyt dużej szerokości. 



GROSZKI-hit, już od poprzedniego sezonu. Pięknie prezentują się nie za duże, białe kropki na granatowym lub czerwonym tle, choć większe groszki też są ostatnio na topie.
PAISLEY-tzw. arabeska lub pantofelek-wzór perski, z naprawdę długą historią. Klasyka mody męskiej w zestawach monochromatycznych Wzór ten jest szalenie elegancki. Polecam /w połysku/ na okazje wizytowe.
WZORY GEOMETRYCZNE- zazwyczaj tkane, metodą żakardu, bardzo uniwersalne motywy. Nie polecam tych elementów w za dużej skali, najmodniejsze są małe, wertykalne romby .



KRATY-typu glen czy wzór herringbone to klasyki pasujące na różne okazje, Kraty szkockie to wybór dla indywidualisty lub na bardziej casualowe okazje. W tym sezonie bardzo modne.
FANTAZYJNE-producenci krawatów wciąż proponują nowości, krawaty dwukolorowe czy z innym kolorem supła. Dla mnie takie rozwiązania są kiczowate i nie budują męskiego wizerunku profesjonalnie.


Z DZIANINY- krawat nieoficjalny doskonały do zestawów: marynarka i spodnie w nurcie smart casual 

ZASADY:
Nie łączymy tych samych wzorów ze sobą: np. koszula w kratkę i krawat w kratkę czy kropki do kropek. 
Elegancki krawat to krawat ciemniejszy, o nie za dużych wzorach. 
Dopasuj krawat do okazji, w jakiej się znajdujesz.

JAKI SKŁAD WŁÓKIEN?
1. Jedwab- najlepszy skład. Krawat jedwabny ma szlachetny połysk i doskonałą układalność .
2. Poliester-nie do zdarcia, praktyczny i tani. Dużo sztywniejszy i dużo mniej elegancki niż jedwab.
3. Len-w charakterze rustykalny, matowy, doskonały do garniturów wełnianych czy jeansowych marynarek.
5. Wełna-krawaty o wyższej gramaturze włókna, doskonałe do grubszych marynarek na sezony jesienno zimowe, choć kaszmir pasuje do każdej.  Dobrze prezentują się w kratach.
6. Mieszanki-tu proporcję włókien naturalnych do sztucznych są różne. Jeżeli nie wybrałeś krawata z jedwabiu, kup w mieszance. Na samym końcu rozważaj poliester. Mieszanka to połączenie zalet włókna naturalnego ze sztucznym. Są to krawaty, które dobrze wyglądają i równocześnie dobrze się użytkują.


Najbardziej eleganckie kolory krawata:
O tym mogłabym naprawdę długo pisać. Często najlepszy efekt kolorystyczny zależy od zestawu krawat, koszula, marynarka. Jednak uważam, że odcienie granatu i czerwieni zawsze się sprawdzają. Do tego dodałabym: burgund, czekoladowy brąz, kobaltowy błękit, ciemniejsze szarości i zieleń butelkową.

ZASADY:
Węzeł krawatowy musi stykać się z kołnierzem i zasłaniać stójkę koszuli.
Krawat nie może być widoczny spod kołnierza z tyłu szyi.
Krawat nosimy tylko do koszuli z długim rękawem.
Chowając krawat do szafy pamiętaj o rozwiązaniu supła.
Krawat wieszamy w szafie na specjalnych wieszakach aby nie zmieniał formy.

Krawaty mają różne szerokości. Obecnie modne są krawaty 8 cm lub nieco węższe 6 cm. Do młodszych, szczupłych mężczyzn pasują też 4 i 2 cm /tzw.spagetti/ jednak garnitur musi być slim z wąskimi klapami i mały kołnierzyk koszuli.




Przykłady wieszaków na krawaty do garderoby:



Jak pakować krawat w podróży?
Wiele firm posiada w ofercie etui na krawaty, które spokojnie możemy włożyć do walizki bez obawy o to, że krawat się wygniecie i będzie nieelegancki. Dotyczy to krawatów o składzie naturalnym, bowiem te włókna mają przez dłuższy czas pamięć kształtu. Jeżeli po podróży musisz zaraz ubrać krawat, albo nie chcesz o nich w ogóle myśleć zainwestuj w takie etui.





RADA STYLISTY:
Jeżeli chcesz mieć krawat nietuzinkowy, z charakterystycznym motywem, kup go w dobrej marce, która ten wzór lansuje.
Krawat kaskadowy oraz fular zalecam na bardzo uroczyste okazje np. ślub.

Czy wiesz co to jest BANDANA?
-prototyp współczesnego krawata, spory kawałek wzorzystego materiału owijany wokół szyi, wiązany na kokardę. Dziś prawie niestosowany.



Węzły krawatowe:
Jest ich wiele.
W tym poście podam najbardziej popularne.
Prosty
Półwindsorski
Windsorski
Shelby

Jak wiązać krawat pokazuje poniższy link.

...a jeżeli kupujesz krawat na prezent poproś sprzedawcę o eleganckie opakowanie:) 
 




                 
     

2 komentarze:

  1. Ale wyczerpujaco to napisalas. Dobrac krawat to sztuka. Gladki pewnie najbezpieczniejszy. A jeszcze trudniej dobrze go zawiazac, by sie nie zawijal w ktoras strone. We Francji ile sie oberwalo od stylistow i humorystow Francois Hollande za to ze jego krawaty sie przekrzywiaja na bok i to nie koniecznie w lewa strone (a przeciez jest socialista). Pozdrawiam serdecznie Beata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niektóre węzły muszą się przekrzywiać:) to jest prawidłowe zjawisko, ale rzeczywiście Hollande nie powala mnie swoim wizerunkiem, choć Francja to mekka mody światowej. Wolę oglądać młodych Francuzów wychodzących o 15.00-tej z biura. Zauważyłam, że mają doskonale skrojone garnitury i prezentują się nienagannie:)

      Usuń