sobota, 30 listopada 2013

Ultra formal part 2


   Formalny wizerunek mężczyzny przed godziną 18.00 to oficjalny, DZIENNY ubiór męski. Oprócz fraka i smokingu składa się on także z surduta i żakietu angielskiego. Często te dwie formy stroju formalnego są ze sobą mylone, zatem parę słów na ich temat.

   SURDUT /Prince Albert Coat/-wełniana, dwurzędowa, wysoko zapinana marynarka, o długości do kolan, spopularyzowana w XIX wieku w Anglii. Był on obowiązującym strojem męskim na zawodach konnych ROYAL ASCOT.
Cechy charakterystyczne:
-Posiada klapy zamknięte, wykończone jedwabiem z wełnianą bordiurą oraz dwurzędowe zapięcie przodu.
-Posiada także jedno rozcięcie z tyłu /tzw.szlic/ uzupełnione dwoma guzikami, jest dłuższy niż long coat /wizytowa marynarka/. Ta charakterystyczna długość nazywana jest "body coat". Zazwyczaj posiada on także mankiety z guzikami oraz cięcie w talii. Nie posiada kieszeni zewnętrznych. Guziki w surducie pokryte są jedwabiem lub wykonane z rogu.
Co do surduta:
-Koszula- można założyć dwa typy koszuli: bardziej i mniej formalną.
Pierwszy typ to koszula koniecznie biała z kołnierzem na wysokiej stójce, lub z odpinanym kołnierzem.
Typ kołnierza tzw. cesarski- typowy do surduta, może być też frakowy lub łamany.
Drugi rodzaj to koszula mniej formalna, która nie musi być całkiem biała, ale biały może być kołnierz i mankiet /ten typ koszuli nazywany "winchester"/. Najlepszy kołnierz koszuli surdutowej to HRH /ten kołnierz stosujemy również przy żakiecie angielskim/, może być także łamany lub włoski.
Koszula nie musi posiadać gorsu, ale zalecane są guziki jubilerskie w komplecie ze spinkami w mankietach.
Mankiety koszuli powinny być pojedyncze, na spinkę /podwójne mankiety też mogą być, ale do drugiego typu koszuli np. z białym kołnierzem/.
Do surduta zakładamy kamizelę, koniecznie z innego materiału. Surdut może występować w wersji jednorzędowej, ma wtedy styl nieco mniej formalny.
-spodnie: sztuczkowe, wełniane z delikatnym wzorem, wyższym stanem, bez mankietów.
-kapelusz: typu cylinder, czarny lub szary.
-płaszcz: "chesterfield", parelot lub płaszcz surdutowy a do niego biały lub szary szalik.
-buty: obowiązują trzewiki /buty z wyższą cholewką: sznurowane lub na guziki/, czasem dwukolorowe z charakterystycznym noskiem z dziurkami.
Dla kogo:
-dla Pana Młodego,
-na Royal Ascot-wyścigi konne oraz inne uroczystości do godz 18.00
Kolor surduta: czarny, grafit, ciemny granat.

ŻAKIET ANGIELSKI-to długa, wełniana, sięgająca do kolan marynarka, zapinana najczęściej na jeden guzik lub na styk czyli łańcuszek /sznurek/ o charakterystycznie ściętym w skos dole przodu. Żakiet posiada zaokrąglone poły w przedniej części. Tył jest zamknięty lub posiada pojedynczy szlic-jednak zazwyczaj bez guzików. Standardowo posiada brustaszę.
Co do żakietu:
-koszula mniej formalna w kolorach biel, błękit, róż, ecru. Dopuszczalne są wzory typu paski lub delikatna kratka. Koszula ta ma podwójny mankiet na spinkę.
-spodnie sztuczkowe, wełniane, podobne jak przy surducie o podwyższonym stanie bez mankietów.
-buty: typu "wiedenki",występuje tu klasyczna wysokość cholewki ale często wykonane są z dwóch rodzajów surowca. Jeżeli cholewka jest w innym kolorze niż dolna część buta, skarpety powinny być w kolorze tej cholewki.
-kamizela: może  być zarówno jedno jak i dwurzędowa. Te z niżej zapinanym guzikiem nosimy w parze z muchą, a wersje wysoko zapinane, z krawatem kaskadowym lub fularem. Klasyczny, szeroki krawat jest dopuszczalny. Kolory kamizeli: czarna na spotkania biznesowe, wskazana jest też w odcieniach beżu, biszkoptu, piasku, ecru . Jasna szarość także może być, jest ona jednak uznana za kolor nieco przebrzmiały. -kapelusz: szary cylinder
-płaszcz: typu "chasterfield" lub parelot .
Kolor żakietu: czarny lub ciemnoszary.  

Muszę wymienić jeszcze wersje ubioru formalnego, dziennego także dopuszczalne,  nawet coraz bardziej popularne podczas uroczystych okazji:

GARNITUR SURDUTOWY: konstrukcja jak przy surducie, ale wszystkie elementy stroju wykonane są z jednej tkaniny.

GARNITUR ŻAKIETOWY to wersja żakietu angielskiego, ale całość: marynarka, kamizela i spodnie są  wykonane z tej samej tkaniny.

 
Strój formalny mocno sięga do historii ubioru męskiego. Wiele dodatków, które nosili gentlemani w dawnych czasach, dzisiaj są zalecane, choć rzadko stosowane np.:
-rękawiczki szare lub z irchy
-laska lub parasol
-zegarek kieszonkowy na łańcuszku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz