środa, 16 października 2013

Dress Code Businness


    

   Niedawno podczas wyjazdu zagranicznego i oficjalnych spotkań biznesowych miałam szansę przyjrzeć się naszym Panom działającym w biznesie. Bardzo ważne i istotne jest, aby mężczyzna wiedział jak się ubrać podczas takich spotkań. Niestety nie czułam się najlepiej widząc, jak nasi zagraniczni partnerzy byli ubrani a jak wyglądali przedstawiciele Polskiego Biznesu. Dress Code to przepis jak należy nie tylko dobrze i prawidłowo wyglądać podczas takich spotkań. Dress code jest po to, by nasz partner w interesach wiedział, że nie jest przez nas ignorowany, ale przeciwnie szanujemy go. Dress Code obowiązuje zarówno Panów jak i Panie. Na szczęście poważne firmy szkolą pracowników i wyższy managment w zakresie obowiązującego ubioru.

Postaram się w skrócie określić najważniejsze elementy męskiego Dress Code:
1. Garnitur: linia powinna być dopasowana do sylwetki.
Mamy 4 typy sylwetki męskiej:
Trójkąt-każdy typ linii marynarki, spodnie nie za szerokie.
Prostokąt-lekko podkreślone ramiona, szersze klapy marynarki, zapięcie na 1,2 guziki, spodnie węższe.
Gruszka- jednorzędowa 3 guziki/zapięty środkowy, nie za ciasna, podkreślone ramiona, spodnie proste.
Jabłko- marynarka jednorzędowa na 3 guziki, lekko podkreślone ramiona, linia marynarki taliowana, ale też dwurzędowa, spodnie klasyczne o średniej szerokości nogawki.
Uwaga: garnitur nie powinien się błyszczeć, jeżeli jest to spotkanie typowo biznesowe-odradzam domieszki z jedwabiem. Matowy, o składzie z wełną będzie wyborem najwłaściwszym.
Kolory: granat, ciemniejsze szarości, antracyt, czerń/ na bardziej oficjalne spotkania.

2. Koszula: panom o szczupłej sylwetce polecam koszule taliowane, bo nie ma nic gorszego niż za duża ilość tkaniny na sylwetce. Najlepszym składem surowca jest oczywiście 100% bawełna i w sytuacjach formalnych długi rękaw. O samej koszuli i sposobie dobierania poszczególnych jej elementów napiszę Panom w oddzielnym poście. Kołnierz powinien być klasyczny lub Button Down-na guziki. Mankiet powinien być widoczny ok. 1 cm spod rękawa marynarki,  najlepiej zapinany na spinkę.
Kolory: w biznesowych i każdych innych sytuacjach polecam koszulę białą. To must have każdej męskiej szafy. Błękit,  jasna szarość oraz delikatny róż to także koszule dopuszczalne w kodzie kolorystycznym męskiego Dress Codu.

3. Krawat: koniecznie dobrej jakości, najlepiej 100% jedwab, odradzam wyraziste wzory, które zbyt mocno przyciągają uwagę. Krawat może być dopasowany kolorystycznie:
a/ do koszuli np. do błękitnej granat, do różowej fuksja lub wino-do białej koszuli pasuje niemal każdy kolor.
b/ do garnituru: do granatu granat do czerni czerń itd.
W przypadku Dress Code uważa się, że krawat powinien być wyraźny i tworzyć estetyczny kontrast z koszulą.
Mucha to indywidualny wybór. Polecam ją Panom o konkretnych zawodach i funkcjach: profesorom, lekarzom czy postaciom z zakresu kultury, gdzie w ubiorze dobrze widziany jest indywidualizm.
Poszetka ostatnio bardzo modny dodatek do formalnego, męskiego stroju, polecam. Chusteczkę można założyć w sposób bardziej swobodny lub złożyć ją tak, by równomiernie wystawała na ok. 2 -3 cm z kieszonki marynarki. Powinna się ona ładnie zestawiać z całością stroju, ale nie stanowić kompletu z krawatem. Jeżeli mężczyzna podczas spotkania nie ma na sobie krawata, a takie sytuacje są dopuszczalne
to może dodać poszetkę i będzie wyglądał elegancko.

4. Buty: szalenie istotny element męskiej garderoby. W modzie klasycznej obowiązują tak naprawdę 3 typy: oksford, derby i mokasyny.
Dwa pierwsze typy to buty wiązane. Typ oxford -część wiązana wynika z części buta, derby-część wiązana jest oddzielnie doszyta.. Mokasyny to buty bez wiązania.
Kolory: oczywiście czarne, z naturalnej skóry koniecznie na skórzanym spodzie. Tu nie polecam lakierek, które doskonale nadają się do mody ultra formal, o której także mam zamiar napisać w oddzielnym poście.
Ostatnio niezwykle popularne są buty brązowe w ciemnym odcieniu, właściwie innych kolorów Dress Code nie dopuszcza. Mokasyny to bardziej nurt smart casual.

5. Skarpety: koniecznie długie do pół łydki lub nawet podkolanówki. Muszą być dłuższe i kolorem dopasowane najlepiej do buta, ewentualnie garnituru-nigdy jasne, zawsze bardzo ciemne.

6. Zegarek: niesamowicie istotny element informacji o rozmówcy. Im wyższe progi biznesowe tym niestety powinien być droższy. Elegancki zegarek to zegarek na skórzanym pasku, ale jeżeli bransoleta zegarka wykonana jest ze szlachetnego metalu to oczywiście jest ona dopuszczalna. Spinki, zegarek, obrączka to jedyna biżuteria jaką Dress Code męski uwzględnia.
Uwaga: kolor metalu wyznacza zasadę koloru innych metali lub biżuterii w ubiorze. Jeżeli cyferblat zegarka jest złoty to spinki w mankietach koszuli i klamra paska również powinna być złota. Podobnie, jeżeli zegarek jest na pasku z ciemno brązowej skóry możemy założyć takie buty i taki kolor skóry paska. Brązy lepiej komponować się będą z granatowym lub ciemno szarym garniturem, do czerni proponuję czarne dodatki.

7. Płaszcz: proponuję dyplomatkę: płaszcz o długości 3/4, zapinany na 3 guziki, o niezbyt szerokich klapach, w kolorze czerń lub antracyt, o splocie prostym lub w jodełkę. Inne rodzaje płaszczy też są dopuszczalne, ale wg. mnie nie wyglądają profesjonalnie i trzeba mieć dobre oko stylisty, aby dobrze dopasować krój do sylwetki.

8. Nakrycie głowy: kapelusz w ciemniejszym kolorze z małym rondem lub kaszkiet. Nie polecam czapek typu narciarka, beretów i innych wynalazków na męskie głowy-to, co dobrze wygląda w codziennej, niezobowiązującej aranżacji stroju, nie może zostać zastosowane w dress-codowym vademecu.
W męskim Dress Codzie nie polecam skórzanych marynarek ani nakryć wierzchnich mimo, że niekiedy jest to drogi i dobry jakościowo wyrób. Tego typu elementy męskiej garderoby zalecam na mniej formalne spotkania.

   Jest wiele publikacji na temat męskiego Dress Codu. Najlepszy i szczegółowy opis znajdziecie w książce Krzysztofa Łoszewskiego "Dress Code -Tajemnice męskiej elegancji" wydanej przez Bosz w 2012 r.
Dogłębnie z zasadami męskiej elegancji zapozna was "Gentleman-moda ponadczasowa" autorstwa Bernharda Roetzela, wydanej przez Inwestycje w 2009 r.

   Podjęty przeze mnie powyżej opis Dress Codu męskiego w biznesie to niewielka cząstka informacji na ten temat-chciałam jednak podać w skrócie przepis na podstawową wiedzę dla Panów jak poruszać się w niewerbalnym świecie, dotyczącym zasad męskiego ubioru. Potęga wizerunku i zasięg informacji jaki wysyłamy do naszych partnerów w biznesie zależy od nas samych. 

Do stylizacji wykorzystałam marynarkę i spodnie River Island, koszulę Kastor, krawat i poszetkę Collection Adam, spinki Soraya, okulary Aldo, buty Deichmann, zegarek Maurice Lacroix YES.

 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz