wtorek, 22 października 2013

Fashion Week Poland Łódź

  Niestety, w niedzielę zakończyło się całotygodniowe święto mody, którym jest Fashion Week Poland . Łódź to miasto, które nie tylko kształci od wielu lat projektantów na Akademii Sztuk Pięknych, ale od ponad dziewięciu edycji pokazuje najnowsze kolekcje, tak doświadczonych, jak i młodych designerów. Tu przez cały tydzień można dosłownie żyć modą, pokazy odbywają się na ASP, na terenie XIX wiecznej fabryki L.Grohmana i na Piotrkowskiej .
Ponieważ media i Facebook obfitują w sporą ilość informacji i zdjęć z tej imprezy, ja pozwolę sobie na przedstawienie moich inspiracji podczas zwiedzania SZOWROOMU-miejsca gdzie projektanci prezentują i sprzedają swoje projekty.














BIANCA CAVATTI -świetna biżuteria oparta na zasadzie: kupujemu podstawę bransoletki czy pierścionka i dobieramy do tego klips, który można wymienić. Ja nabyłam  plecioną bransoletkę z gustownym srebrnym klipsem.
www.biancacavatti.com













ID.FOR.FUN-to zupełnie inna w charakterze kolekcja biżuterii. Nowoczesne formy i nowatorskie materiały, z których jest wykonana są  odzwierciedleniem poszukiwań projektantów prezentowanych tu form. Świetny dodatek do nowoczesnych, minimalistycznych konstrukcji  modnych teraz ubrań.
www.idforfun.com















MARTHU - kolorowe muchy, które zestawić można z koszulą o tym samym druku, albo i nie. Same muszki były fascynujące i fajnie wyeksponowane, a nadruki, proponowane przez firmę powstają przy współpracy z innymi artystami.
www.marthu.com 















Ludzie, którzy budują atmosferę tych pokazów a swoim strojem czy stylizacją inspirują innych:
projektanci, dziennikarze, styliści i blogerzy. Ja starałam się uchwycić wizerunek Panów, którzy pełną     
garścią czerpią z klasyki mody męskiej, swobodnie ją interpretując. Dziękuję za wspólne fotki, 
podaje kontakt na ciekawe stronki  i czekam na następną, jubileuszową, 10-tą edycję Fashion Week Poland Łódż.

www.fashionableinnovations.com
www.shop.scarpadolce.pl
www.justgavel.com

piątek, 18 października 2013

Zestawy Dress Code

    W celach inspiracji zamieszczam dodatkowe stylizacje:)

    Garnitur Joop VanGraaf , koszule Kastor, krawaty Collection Adam

Płaszcz Joop Van Graaf, buty Wojas, koszula Kastor, krawat i poszetka Collection Adam, paski Jawor,
zegarek Timex.


środa, 16 października 2013

Dress Code Businness


    

   Niedawno podczas wyjazdu zagranicznego i oficjalnych spotkań biznesowych miałam szansę przyjrzeć się naszym Panom działającym w biznesie. Bardzo ważne i istotne jest, aby mężczyzna wiedział jak się ubrać podczas takich spotkań. Niestety nie czułam się najlepiej widząc, jak nasi zagraniczni partnerzy byli ubrani a jak wyglądali przedstawiciele Polskiego Biznesu. Dress Code to przepis jak należy nie tylko dobrze i prawidłowo wyglądać podczas takich spotkań. Dress code jest po to, by nasz partner w interesach wiedział, że nie jest przez nas ignorowany, ale przeciwnie szanujemy go. Dress Code obowiązuje zarówno Panów jak i Panie. Na szczęście poważne firmy szkolą pracowników i wyższy managment w zakresie obowiązującego ubioru.

Postaram się w skrócie określić najważniejsze elementy męskiego Dress Code:
1. Garnitur: linia powinna być dopasowana do sylwetki.
Mamy 4 typy sylwetki męskiej:
Trójkąt-każdy typ linii marynarki, spodnie nie za szerokie.
Prostokąt-lekko podkreślone ramiona, szersze klapy marynarki, zapięcie na 1,2 guziki, spodnie węższe.
Gruszka- jednorzędowa 3 guziki/zapięty środkowy, nie za ciasna, podkreślone ramiona, spodnie proste.
Jabłko- marynarka jednorzędowa na 3 guziki, lekko podkreślone ramiona, linia marynarki taliowana, ale też dwurzędowa, spodnie klasyczne o średniej szerokości nogawki.
Uwaga: garnitur nie powinien się błyszczeć, jeżeli jest to spotkanie typowo biznesowe-odradzam domieszki z jedwabiem. Matowy, o składzie z wełną będzie wyborem najwłaściwszym.
Kolory: granat, ciemniejsze szarości, antracyt, czerń/ na bardziej oficjalne spotkania.

2. Koszula: panom o szczupłej sylwetce polecam koszule taliowane, bo nie ma nic gorszego niż za duża ilość tkaniny na sylwetce. Najlepszym składem surowca jest oczywiście 100% bawełna i w sytuacjach formalnych długi rękaw. O samej koszuli i sposobie dobierania poszczególnych jej elementów napiszę Panom w oddzielnym poście. Kołnierz powinien być klasyczny lub Button Down-na guziki. Mankiet powinien być widoczny ok. 1 cm spod rękawa marynarki,  najlepiej zapinany na spinkę.
Kolory: w biznesowych i każdych innych sytuacjach polecam koszulę białą. To must have każdej męskiej szafy. Błękit,  jasna szarość oraz delikatny róż to także koszule dopuszczalne w kodzie kolorystycznym męskiego Dress Codu.

3. Krawat: koniecznie dobrej jakości, najlepiej 100% jedwab, odradzam wyraziste wzory, które zbyt mocno przyciągają uwagę. Krawat może być dopasowany kolorystycznie:
a/ do koszuli np. do błękitnej granat, do różowej fuksja lub wino-do białej koszuli pasuje niemal każdy kolor.
b/ do garnituru: do granatu granat do czerni czerń itd.
W przypadku Dress Code uważa się, że krawat powinien być wyraźny i tworzyć estetyczny kontrast z koszulą.
Mucha to indywidualny wybór. Polecam ją Panom o konkretnych zawodach i funkcjach: profesorom, lekarzom czy postaciom z zakresu kultury, gdzie w ubiorze dobrze widziany jest indywidualizm.
Poszetka ostatnio bardzo modny dodatek do formalnego, męskiego stroju, polecam. Chusteczkę można założyć w sposób bardziej swobodny lub złożyć ją tak, by równomiernie wystawała na ok. 2 -3 cm z kieszonki marynarki. Powinna się ona ładnie zestawiać z całością stroju, ale nie stanowić kompletu z krawatem. Jeżeli mężczyzna podczas spotkania nie ma na sobie krawata, a takie sytuacje są dopuszczalne
to może dodać poszetkę i będzie wyglądał elegancko.

4. Buty: szalenie istotny element męskiej garderoby. W modzie klasycznej obowiązują tak naprawdę 3 typy: oksford, derby i mokasyny.
Dwa pierwsze typy to buty wiązane. Typ oxford -część wiązana wynika z części buta, derby-część wiązana jest oddzielnie doszyta.. Mokasyny to buty bez wiązania.
Kolory: oczywiście czarne, z naturalnej skóry koniecznie na skórzanym spodzie. Tu nie polecam lakierek, które doskonale nadają się do mody ultra formal, o której także mam zamiar napisać w oddzielnym poście.
Ostatnio niezwykle popularne są buty brązowe w ciemnym odcieniu, właściwie innych kolorów Dress Code nie dopuszcza. Mokasyny to bardziej nurt smart casual.

5. Skarpety: koniecznie długie do pół łydki lub nawet podkolanówki. Muszą być dłuższe i kolorem dopasowane najlepiej do buta, ewentualnie garnituru-nigdy jasne, zawsze bardzo ciemne.

6. Zegarek: niesamowicie istotny element informacji o rozmówcy. Im wyższe progi biznesowe tym niestety powinien być droższy. Elegancki zegarek to zegarek na skórzanym pasku, ale jeżeli bransoleta zegarka wykonana jest ze szlachetnego metalu to oczywiście jest ona dopuszczalna. Spinki, zegarek, obrączka to jedyna biżuteria jaką Dress Code męski uwzględnia.
Uwaga: kolor metalu wyznacza zasadę koloru innych metali lub biżuterii w ubiorze. Jeżeli cyferblat zegarka jest złoty to spinki w mankietach koszuli i klamra paska również powinna być złota. Podobnie, jeżeli zegarek jest na pasku z ciemno brązowej skóry możemy założyć takie buty i taki kolor skóry paska. Brązy lepiej komponować się będą z granatowym lub ciemno szarym garniturem, do czerni proponuję czarne dodatki.

7. Płaszcz: proponuję dyplomatkę: płaszcz o długości 3/4, zapinany na 3 guziki, o niezbyt szerokich klapach, w kolorze czerń lub antracyt, o splocie prostym lub w jodełkę. Inne rodzaje płaszczy też są dopuszczalne, ale wg. mnie nie wyglądają profesjonalnie i trzeba mieć dobre oko stylisty, aby dobrze dopasować krój do sylwetki.

8. Nakrycie głowy: kapelusz w ciemniejszym kolorze z małym rondem lub kaszkiet. Nie polecam czapek typu narciarka, beretów i innych wynalazków na męskie głowy-to, co dobrze wygląda w codziennej, niezobowiązującej aranżacji stroju, nie może zostać zastosowane w dress-codowym vademecu.
W męskim Dress Codzie nie polecam skórzanych marynarek ani nakryć wierzchnich mimo, że niekiedy jest to drogi i dobry jakościowo wyrób. Tego typu elementy męskiej garderoby zalecam na mniej formalne spotkania.

   Jest wiele publikacji na temat męskiego Dress Codu. Najlepszy i szczegółowy opis znajdziecie w książce Krzysztofa Łoszewskiego "Dress Code -Tajemnice męskiej elegancji" wydanej przez Bosz w 2012 r.
Dogłębnie z zasadami męskiej elegancji zapozna was "Gentleman-moda ponadczasowa" autorstwa Bernharda Roetzela, wydanej przez Inwestycje w 2009 r.

   Podjęty przeze mnie powyżej opis Dress Codu męskiego w biznesie to niewielka cząstka informacji na ten temat-chciałam jednak podać w skrócie przepis na podstawową wiedzę dla Panów jak poruszać się w niewerbalnym świecie, dotyczącym zasad męskiego ubioru. Potęga wizerunku i zasięg informacji jaki wysyłamy do naszych partnerów w biznesie zależy od nas samych. 

Do stylizacji wykorzystałam marynarkę i spodnie River Island, koszulę Kastor, krawat i poszetkę Collection Adam, spinki Soraya, okulary Aldo, buty Deichmann, zegarek Maurice Lacroix YES.

 








poniedziałek, 14 października 2013

Dress Code wg. Artysty

   Miałam okazję odwiedzić 24 Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, który odbył się po raz pierwszy w Atlas Arenie. Bardzo się cieszę, że miasto Łódź, które darzę wielkim sentymentem ma tak fajną imprezę. Zawsze w pażdzierniku Łodzianie i nie tylko, mają okazję zobaczyć a nawet otrzymać rysunki sławnych rysowników komiksu polskiego i międzynarodowego. Tym razem gwiazdą był Don Rosa, twórca Kaczora Donalda i Grzegorz Rosiński stworzyciel Thorala. Mnie najbardziej ucieszyło spotkanie z Przemkiem Truścińskim, który specjalnie na tego bloga narysował mężczyznę w białej koszuli...oczywiście widzianego oczyma własnej, komiksowej wyobraźni. Postać nieco demoniczna choć ubrana nienagannie:).
Ten Festwal jest niezwykły, bo zwyczajnie można się na nim pobawić: pograć w gry komputerowe, planszówki, zbudować makiety czy ciekawe wynalazki z klocków LEGO. Gratuluję Adamowi Radoniowi zorganizowania tego festiwalu, ponieważ Łódż ma teraz nie tylko Fashion Week ale też Festiwal Komiksu.

www.komiksfestival.com


wtorek, 8 października 2013

E-commerce innovations w branży fashion

    Miałam okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym szkoleniu dotyczącym zmian e commerce w branży fashion. Szkolenie to zorganizowała Promedia, odbyło się ono w Warszawie w budynku Business Centre Club 24.10.2013r. Muszę przyznać, że warto było się tam znależć. Internet to przestrzeń, której nie należy lekceważyć prowadząc biznes modowy. Mechanizmy i sposoby działania na odbiorcę, klienta  szybko się zmieniają. Nasza rzeczywistość przenika się z tą wirtualną, dlatego warto jest wiedzieć, jak dobrze sprzedawać w sieci. Polecam szkolenia organizowane przez Promedia, byłam na paru i nigdy się nie zawiodłam. Były ciekawe oferty firm towarzyszących oraz dyscyplina czasowa, co świadczy o szacunku do słuchacza:) Wrzucam parę fotek oraz link do filmu z tego szkolenia.

https://vimeo.com/75761498


wtorek, 1 października 2013

Biała koszula

   Biała koszula to rzecz, która powinna być w każdej szafie zarówno damskiej jak i męskiej. To nie must have sezonu, to podstawa klasyki mody, na której ta się opiera. Jeżeli zarządzając naszą szafą zgodnie z przyjętymi normami wg specjalistów amerykańskich, to 40% naszej szafy powinna stanowić klasyka w dobrym gatunku. Wśród klasycznych zestawów biała koszula jest obowiązkowa. Aby nikogo nie pozostawić w niepewności co z resztą szafy: 30% to stała podstawa, regularnie uaktualniana czyli dobre jeansy, t-shirty, bielizna, 20% stanowią dodatki-a są one niezwykle ważne, a tylko 10 % to trendy. Biała koszula w garderobie męskiej zajmuje miejsce szczególne-nie ma bowiem mężczyzny, który nie wyglądałby w niej fantastycznie. Jest klasykiem, podstawowym elementem dress codu damskiego i męskiego, świetnie eksponuje kolor krawata, dodaje świeżości i rozświetla. W białej koszuli zawsze wygląda się dobrze, naprawdę nie ma wyjątków. Biała koszula może posiadać wiele odsłon.

                                                         Audrey Hepburn w białej koszuli....
 

    Biała koszula budzi szacunek a nie budzi kontrowersji. Jest to komunikat dla odbiorcy, że mamy do czynienia z osobą dobrze zorganizowaną, świadomą swojej funkcji i pozycji zawodowej, oczywiście mówimy o modzie formalnej. Przy okazjach uroczystych biała koszula jest po prostu nie do zastąpienia. Ślub, ważny event, spotkanie w charakterze ultra formal typu white tie lub black tie- to okazje, na które trzeba mieć przygotowaną elegancką, białą koszulę. O jej poszczególnych elementach napiszę w najbliższym poście, natomiast warto przy zakupie takiej koszuli zwrócić się do specjalisty o poradę: jaki dopasować kołnierz i jaką linię koszuli wybrać. Specjalistą może być sprzedawca /wiele firm dba aby personel mógł posłużyć nam radą/, lub osobisty stylista. Niektóre firmy proponują klientom porady swojego stylisty w salonie, ale trzeba się wcześniej na takie spotkanie umówić. Biała, casualowa koszula, z miękkiej bawełny czy lnu, to fantastyczna propozycja na cieplejsze pory roku. Nawet pozornie niedbała, biała koszula zawsze się broni.

                                                         Sharon Stone w białej koszuli....

 Biel przywodzi na myśl Kubę lat 30-tych, kapelusze typu panama i biało-czarne buty, niezmiennie kojarzące się z epoką rozkwitu jazzu. Biel zawsze była w odzieży luksusem. W XIX wieku angielski gentleman nosił jedynie białe koszule, jej nieskazitelna czystość świadczyła o zamożności właściciela, bowiem takich koszul trzeba było mieć sporo w swojej garderobie, a do tego te, które zostały zabrudzone trzeba było prać. Pranie było wtedy usługa płatną chyba, że miało się osobistą służbę. Lata XX ubiegłego stulecia to rozwój elegancji i jasnych kolorów w ubiorze, biel znowu gra ważną rolę w damskich i męskich garderobach. Coco Chanel zestawiając ją z czernią  stworzyła nowy kod kolorystyczny i wytyczyła nowe trendy, obowiązujące do dziś. Biel mnie fascynuje: jest elitarna, niezwykła i piękna . Ma wiele odcieni-pamiętajmy, że biel prawdziwej bawełny nie jest ostra lecz lekko kremowa. Ja w swojej szafie mam wiele białych koszul i kiedy mam wątpliwość jak zaaranżować strój na jakąś ważną okazję, sięgam po białą koszulę, ona do wszystkiego pasuje.

 

                                     ... no i Justin Timberlake w białej koszuli, bardzo oficjalnie:)