niedziela, 26 stycznia 2014

Dlaczego kocham Podhale?


















   Co roku przyjeżdżam do miejsca, które kocham - w polskie Tatry, aby popatrzeć na góry, pożartować z góralami i cieszyć się z białego szaleństwa. W Białce Tatrzańskiej jakoś zawsze jest biało. Tym razem mogłam także podziwiać białe, prawdziwe, oryginalne, góralskie koszule, haftowane ręcznie w elementy kwiatu szarotki - motywu często występującego we wszelkich zdobieniach na obszarze Podhala. Koszule góralskie, ludowe są szyte ze sztywnego lnu, krochmalone, i najczęściej zdobione charakterystycznymi spinkami wykonanymi wg. starych wzorów. Na zdjęciach poniżej prezentuję Wam górali w białych  i czarnych koszulach. Tłumaczono mi, że to od niedawna taka moda. Góral w czarnej ludowej koszuli też fajnie wygląda :) Cieszy mnie, że gdy tu jestem widzę naprawdę porządny kawałek polskiego folkloru. Podhale dumne jest z polskości i swoich tradycji..

















Na zdjęciach poniżej zobaczycie górali z karczm Litworowy Staw  i U Chramca /Białka Tatrzańska/, którzy mają na sobie czarne koszule, haftowane w motywy parzenickie oraz białe koszule ze spinkami. Kapela muzykantów ma na sobie kompletny strój góralski .Wszystkie koszule haftowane są ręcznie.
























A jeśli macie ochotę na coś pysznego, to wejdźcie na pierogi z kapustą i grzybami, serwowanymi w Litworowym Stawie, by zachwycić się tam nie tylko smakiem potraw, ale też rękodziełami w drewnie i góralskim designem.




niedziela, 12 stycznia 2014

D J mix











Kurtka jacket: River Island, spodnie trousers: Allsaints,buty shoes: Pepe Jeans, kamizelka waistcoat: Levis, pasek belt: Guess, t-shirt: Pull & Bear, skarpetki soks: Aldo, szalik scarf: Soxo, kapelusz hat: Wit Leather



    Cała sztuka współczesna polega na połączeniach. No bo wszystko już wymyślono, więc szuka się nowych wartości w miksowaniu. Można założyć, że dobry stylista czy aranżer, opiera się na interesującym miksie. Dotyczy to muzyki, architektury, wystroju wnętrz i mody. To tyle tytułem wstępu, który ma nieco zmylić odbiorcę. Po co zatem tyle postów o bardzo restrykcyjnym i wymagającym formalu i przepisach dotyczących Dress Code? Już odpowiadam: bo trzeba to wiedzieć, po prostu. Ale cała, formalna wiedza może być też inspiracją do nowych połączeń. Pamiętam jak znajomy, kupił koszulę smokingową i od razu wyznał, że to na żaden poważny moment, ona fajnie zestawi się z jeansami, skórzanym paskiem z dużą klamrą i wełnianą marynarką w angielską kratę . Do tego conversy  i wszystko dobrze się ze sobą "przetrawi". To naprawdę fajne zjawisko kiedy wszyscy ci, którzy czują modę potrafią się ciekawie wystylizować.  Do air maxów załóż wełnianą klasyczną kurtkę męską i  kolorowy szalik. Do białej koszuli z krytą plisą dołącz muchę, ale inną, we wzorek, szaloną, oraz rozpinany cardigan z jeansami.  Zawsze ciekawie działają szelki czy mały kapelusz w stylu fedora. Do klasycznego trencza doskonale zestawiają się sportowe adidasy. itd. Sama radocha:) Jednak muszę też ostrzec: szczególnie mężczyzn młodych oraz młodych duchem-zanim wyjdziecie na ulicę, musicie wiedzieć, że wzbudzicie zachwyt lub kontrowersje /prawdopodobnie to zależy jak duża jest miejscowość, na której ulicach będziecie paradować tak wystylizowani:)/ . Trzeba być na te, socjologiczne zjawiska odpornym i założyć sobie podstawową zasadę, która wpływa na rozwój ludzkości - dosyć nudy!















Spodnie trousers Pull & Bear, czapka hat River Island, szalik scarf Top Secret, buty shoes Adidas/ Jeremy Scott, mucha bow-tie Adam Collection

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Białe kołnierzyki




















  Jednym z najistotniejszych elementów męskiego stroju jest z pewnością koszula, a w koszuli kołnierz. Dlaczego jest tak istotny? Ponieważ to on wpływa na fakt, jak będzie wyglądać nasza twarz: czy dodamy sobie optycznie kilogramów czy potrafimy dobrze zachować proporcje kształtu kołnierza do twarzy. Jeżeli chcemy wyglądać idealnie to na rysunku poniżej przedstawiam prostą i złotą zasadę doboru tego elementu do aparycji - twarz okrągła to kołnierz typu kent, najbardziej uniwersalny, z niezbyt szerokim rozstawem rogów. Powinny one być skierowane zdecydowanie w dół. Przy twarzy pociągłej, szczupłej najlepszym kołnierzem będzie tzw hai-kołnierz z rogami prawie w poziomie. Do twarzy o kształcie regularnym założyć można każdy typ kołnierza.




    Krawat pod kołnierzem także jest bardzo istotny. Musi mieć odpowiedniej szerokości wiązanie supła krawatowego. Pod kołnierz kent z niewielkim rozstawem rogów zakładamy nie za szeroki krawat, maksymalnie 8-10 cm, z wąskim wiązaniem np. prosty four in hand. Do kołnierza hai najlepszy będzie szeroki krawat, 12 cm, z szerokim węzłem np. windsorski lub  skrzyżowany. O węzłach krawatowych napiszę w innym poście. Tu dodatkowo zamieszczam typy kołnierzy jakie mogą występować w koszulach tak, by każdy mężczyzna, który je przejrzy wiedział,  w jakim będzie prezentował się korzystnie.



  One of the most important elements of the male attire is certainly a shirt, and the shirt collar. Why is it so important? Because it affects the way how our face will look like: either we will  visually add a few kilogrammes or will be able to properly maintain the proportions of the shape of the collar to the face. If you want to look perfect look at the figure below, which presents a simple golden rule for the selection of the collar to the appearance – round face requires a kent type of collar, the most universal, with  not very wide corner spacing. They should definitely be directed downwards. For an oblong, thin face, the best collar will be a hai -collar with almost horizontal corners. For a regular-shaped face  one can wear any type of a collar.
 A tie under the collar is also very important. It must have  the adequate width of tie knot. Under the kent type collar with a narrow corner spacing we should not wear  too wide tie, up to 8-10 cm, with a narrow knot, such as a simple four in hand. For the wide hai collar the best will be a wide tie, 12 cm, with a wide knot, for example a Windsor type , or a cross knot. I am going to write about tie knots in another post. Here I also put additional types of collars that may occur in the shirts, so that every man who looks them through will know in which he presents favourably.


sobota, 4 stycznia 2014

Czy łysina jest modna?














Telly Savalas- zdaje się, najbardziej legendarny, łysy mężczyzna światowego kina:)


Nagłówek wg. stylisty:)-element stroju noszonego na głowie np: czapka, kaptur, kapelusz.

   Czasem stylista lub innego sortu fachowiec zostanie zaskoczony pytaniem pozornie "ni z gruszki ni z pietruszki", jednak szalenie ważnym, szczególnie dla mężczyzn.
Czy łysina jest modna?
Co jest lepsze w pewnym wieku? Mieć na głowie włosy dłuższe, krótsze, nie mieć, czy upozorować, że są jakieś? W wieczór sylwestrowy rozgorzała taka dyskusja, a ja miałam się ustosunkować, co uczyniłam.
Ponieważ znakomita większość Panów z czasem traci włosy na głowie, stają w końcu przed dylematem:
i co teraz? Jedni, spanikowani udają, że nie zauważyli jeszcze, że coś się dzieje, inni zostawiają na głowie, o zgrozo, coś na podobieństwo wieńca laurowego a ci najbardziej zdesperowani, starają się zaczesać tę część jakimiś kosmykami -co naprawdę nie wygląda dobrze. I są także ci, najodważniejsi, którzy potrafią podjąć męską decyzję i decydują się na całkowite ogolenie głowy. W moich oczach, to właśnie jest najlepsze rozwiązanie sprawy.
   W starożytnym Egipcie i Grecji doskonale znano temat depilacji. Egipcjanie nosili peruki, a pod nimi całkowicie usuwali włosy, być może był to sposób na zbyt wysoką temperaturę. Egipcjanki usuwały nawet rzęsy i brwi. Moda całe wieki doskonale radziła sobie z tym problemem. Na przełomach: od XV do XVIII wieku zakładano peruki, a kapelusze i czapki funkcjonują do tej pory i mają się świetnie, pełniąc nie tylko funkcję ochronną.




   Obecnie czapka i kapelusz to modny element stylizacji, który naprawdę potrafi zupełnie zmienić nasz image i charakter naszego stroju. Panowie mają pełen wachlarz możliwości wyboru nakrycia głowy: od kapeluszy typu Borsalino, Fedora, Panama poprzez kaszkiety, oraz różnego typu czapki z daszkiem takie jak bejsbolówka lub patrolówka. Dołączam parę fotek na potwierdzenie postawionych tu założeń oraz na zachętę, by spróbować dopasować do siebie jakiś "nagłówkowy gadżet".
Pozdrawiam ciepło.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File%3ATelly_Savalas_as_Kojak_1973.JPG
http://commons.wikimedia.org/wiki/File%3ATelly_Savalas_as_Kojak_1973.JPG